Yüksek Seçim Kurulu (YSK), CHP’nin gerçekleştirdiği anayasa değişikliği halk oylamasının iptal talebi kabul edilmedi.

Yüksek Seçim Kurulu(YSK), anayasa halk oylamasına dair yapılan itirazları bugün bir araya gelerek konuştu.

Yapılan toplantı sonunda YSK, halk oylamasının iptal edilme talebini geri çevirdi,

İstenen iptal talebi YSK üyeleri tarafında 1’e karşı 10 oy ile geri çevrildi.

Halk oylamasına CHP,HDP ve Vatan Partisi, yasalara uygun bir seçim olmadığı gerekçesi ile halk oylamasının iptali için YSK’ya gitmişti.

YSK’nın vermiş olduğu karar sonrasında iç hukuk yolları da tamamen sonlanmış oldu. YSK’ın verdiği karara itirazda bulunulamıyor.

CHP İŞİ YOKUŞA SÜRÜYOR

Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de kaybetmeyi hazmedemeyen CHP seçimlere hile karıştığını iddia edip, referandumun iptal edilmesi gerektiğini söyleyip duruyor.

Cumhuriyet Halk Partisi sözcüsü Selin Sayek Böke, referandumla ilgili açıklamalar yaptı. Selin Sayek Böke, ''Referandum sonucunu tanımıyoruz. Seçimlerle ilgili her türlü demokratik haklarımızı kullanacağız. Meclisten çekilmeye yönelik çalışmalarımızda devam ediyor.'' Dedi.

CHP SEÇİMİ TANIMIYORMUŞ

Cumhuriyet Halk Partisi sözcüsü Selin Sayek Böke sözlerine şu şekilde devam etti:

Bu referandum çalınmış olan milletin iradesidir. Hile ile yapılan ve balkon konuşmaları ile devam eden algı operasyonları devam etmektedir. Yapılan bu seçimi referandum seçimi olarak tanımıyoruz.

İTİRAZLAR 10 OYLA REDDEDİLDİ

Cumhuriyet Halk Partisi HDP ve Vatan Partisi seçimlerin iptali için Yüksek seçim kuruluna başvurdu. Değerlendirilen itirazlar 1’e karşı 10 oyla reddedildi.

YÜKSEK SEÇİM KURULU AÇIKLAMA YAPTI

Konu ile ilgili olarak Yüksek Seçim Kurulundan gerçekleştirilen açıklama şu şekilde: Halk oylamasında kanunsuzluk nedeniyle iptaline ilişkin itirazlar olmuştur. Yapılan itirazlar değerlendirilmiş ve bunun neticesinde 10 üyeden ret 11 üyeden kabul oyu almıştır. Gelen itirazların reddine oy çokluğu ile karar verilmiştir.

OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

16 Nisan referandumunda mühürsüz oy pusulalarının kullanılmasına geçerli oy veren Cengiz Topaktaş dün karşı oy kullandı. YSK’da bulunan 10 üye CHP’nin yapmış olduğu itiraza ret oyu verirken Cengiz Topaktaş itirazların reddedilmemesi yönünde oy verdi. Böylelikle YSK, 16 Nisan seçimlerinde mühürsüz oy kullanılma konusunu oy birliği ile kabul etti.