YSK tarafından referandum itirazlarının iptal edilmesi üzerine CHP, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerini açıklamıştı.

"YSK'NIN KARARI KESİN BU İŞ BİTTİ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan CHP'nin referandum itirazıyla ilgili olarak "AYM ve AİHM'in yetki alanında değil. YSK'nın kararı kesin bu iş bitti" dedi.

''SAYGISIZLIK HAKKIN YOK''

A News'a konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun itirazları için "Millet iradesine saygısızlık hakkın yok" diye konuştu.

"AGİT'İN TARAFSIZLIĞINA NASIL İNANAYIM"

Avrupa'daki 'Evet' oranlarını değerlendiren Erdoğan, "Avrupa'nın müdahalesi ters tepti" dedi. AGİT'in raporuna değinen Erdoğan "Tarafsız ve bağımsız olmaları gerekir. AGİT'in tarafsızlığına nasıl inanayım?" ifadesini kullandı.

ERDOĞAN TRUMP'LA GÖRÜŞECEĞİ TARİHİ AÇIKLADI

Cumurbaşkanı ayrıca, ABD Başkanı Donald Trump ile 16-17 Mayıs tarihlerinde görüşeceklerini belirtti.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), CHP’nin gerçekleştirdiği anayasa değişikliği halk oylamasının iptal talebi kabul edilmedi.

Dün yapılan toplantı sonunda YSK, halk oylamasının iptal edilme talebini geri çevirdi,

İstenen iptal talebi YSK üyeleri tarafında 1’e karşı 10 oy ile geri çevrildi.

Halk oylamasına CHP,HDP ve Vatan Partisi, yasalara uygun bir seçim olmadığı gerekçesi ile halk oylamasının iptali için YSK’ya gitmişti.

YSK’nın vermiş olduğu karar sonrasında iç hukuk yolları da tamamen sonlanmış oldu. YSK’ın verdiği karara itirazda bulunulamıyor.

CHP İŞİ YOKUŞA SÜRÜYOR

Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de kaybetmeyi hazmedemeyen CHP seçimlere hile karıştığını iddia edip, referandumun iptal edilmesi gerektiğini söyleyip duruyor.

Cumhuriyet Halk Partisi sözcüsü Selin Sayek Böke, referandumla ilgili açıklamalar yaptı. Selin Sayek Böke, ''Referandum sonucunu tanımıyoruz. Seçimlerle ilgili her türlü demokratik haklarımızı kullanacağız. Meclisten çekilmeye yönelik çalışmalarımızda devam ediyor.'' dedi.