Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile birlikte yaptığı toplantıdan sonra bir basın açıklaması düzenledi.

BÖLGE İÇİN REFERANDUM KARARI İYİ DEĞİL

Bakan Çavuşoğlu, IKBY'nin 25 Eylül'de tarihinde gerçekleştirmeyi düşündüğü bağımsızlık referandumuna yönelik, ‘Aslında söz konusu referandumda Türkiye ile Fransa’nın görüşleri benziyor. Yapılması hazırlanan bu referandum kararı çok yanlıştır ve bu karar ne Türkiye için ne Irak için nede bölge için hiç iyi bir karar olmayacaktır.’ ifadelerini kullandı.

GÜCÜMÜZÜ KULLANACAĞIZ

Çavuşoğlu, dünya kamuoyunun, bu referandum konusunda yapılacak çalışmaları Türkiye’den beklediklerini belirterek, ‘Sadece şimdiki görüşmelerden değil diğer ikili görüşmelerimizden de bunu gördük. Bütün ülkeler ‘Sizin gücünüz var.' diyor. Türkiye olarak hiçbir gücümüzü kullanmaktan geri durmayacağız.’ açıklamasını yaptı.

BARZANİ’YE REFERANDUMU ERTELEME UYARISI

Barzani'ye yakın haber ajansı Rudaw'ın verdiği bilgiye göre heyet Barzani'ye referandumu ertelemesi gerektiğini nedenleri ile beraber açıkladı. Heyetin teklifinden sonra Barzani de başta ABD ve BM temsilcilerine, "Referandumu erteleme kararı yalnızca bana ait değil, Kürdistan'daki diğer siyasi liderlerle alınan bir karardır. Yakında size kararımızı ileteceğiz." ifadelerini kullandı.