İran’da namaz esnasında keçi camiye girdi. Bir kişi keçiyi yakalamaya çalışırken başka bir kişi de kahkahalarla olayı görüntüledi.

Öte yandan Yunanistan'da Türkiye sınırına yakın Evros ilinin Dimetoka bölgesindeki Yunan Kültür bakanlığına ait olan ve bakımı yapılan tarihi Beyazıt Camii'nde (Çelebi Mehmet) yangın meydana geldi.

Yunanistan'da Beyazıt Camisi'nde sabah saatlerine kadar devam eden yangında büyük hasar gerçekleşti. İlk incelemelere göre, yangın, elektrik kontağı ya da yapılan restorasyon çalışmaları nedeni ile çıktı. Yunan itfaiyesine ait 20 araç yangını söndürmeye çalıştı. Salı günü de camide yapılan çalışmalar esnasında kaynaktan çıkan kıvılcımlar sebebi ile ufak çaplı bir yangın çıkmış ve hemen söndürülmüştü.

22 METRELİK MİNAREDEN OLUŞUYOR

Beyazıt Camii, 14. yüzyılın sonlarına doğru Sultan I. Beyazıt'ın emriyle inşa edilmeye başlandı ve Sultan I. Mehmet tarafından 1420 yılında caminin inşası tamamlandı. Aynı yılın Mart ayında caminin ana girişindeki levhada da belirtildiği gibi, Beyazıt'ın oğlu Sultan Mehmet caminin açılışını gerçekleştirdi. Neredeyse 1 dönümlük alana yayılan tarihi cami, kare şeklinde bir ibadet alanından ve 22 metrelik bir minareden oluşmaktadır. 1970 yılında yaşanan afet sonrasında, görkemli minarenin bir bölümü yıkıldı. Kültür Bakanlığı'nın yapmış olduğu incelemeler sonucunda, tarihî camide çatlak, boşluk ve küf oluştuğu tespit edilirken, bunların caminin depremlerden aldığı hasar, çevre etkileri ve caminin inşasında kullanılan malzemelerin eskimesi gibi nedenlerden kaynaklandığı belirtildi.