Bursa'da terör örgütü DEAŞ'a karşı gerçekleştirilen operasyon kapsamında gözaltına alınan 14 kişiden 12'si tutuklandı.
Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından 13 gün önce, il merkezi ile İnegöl ve Orhangazi'de evvelden tespit edilen adreslere eş zamanlı yapılan operasyonda gözaltına alınan 14 kişi, sorgulamalarından sonra adliyeye sevk edildi.

Şüphelilerden 12'si çıkarıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı, 2'si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri 13 gün evvel, il merkezi ile İnegöl ve Orhangazi'de daha önceden tespit edilen adreslere eş zamanlı operasyon yapmıştı.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan 14 kişinin adreslerinde yapılan aramalarda, ruhsatsız tabanca ve av tüfeği, çok sayıda örgütsel doküman ve dijital materyal ele geçirilmişti.

29 İLDE OPERASYON YAPILMIŞTI

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen açıklamaya göre, güvenlik güçlerince 29 vilayette  terör örgütü DEAŞ'a karşı eş zamanlı operasyon yapıldı. Operasyonlarda, 233 şüpheli gözaltına alındı.

5 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ


Konya'nın Meram ilçesinde hakkında yakalama kararı çıkarılan DEAŞ terör örgütü militanı bir kişinin yakalanması üzerine gerçekleştirilen operasyonda, binada yer alanların güvenlik güçlerine silahla mukavemet göstermesi üzerine yaşanan çatışmada 5 terörist etkisiz hale getirildi. Çatışmada, 4 güvenlik görevlisi ise hafif yaralandı. 

Binada ve örgüt mensuplarının üzerinde gerçekleştirilen aramalarda, 5 AK-47 uzun namlulu tüfek, bir tabanca, 4 kilogram patlayıcı madde ve silahlara ait çok sayıda mühimmat bulundu.

Ülke genelinde yapılan operasyonlar dahilinde 25 yabancı uyruklu kişi haklarında gerekli idari işlemler yapılmak üzere Göç İdaresi Genel Müdürlüğü birimlerine verildi.