Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri' nin Kıbrıs Özel Danışmanı olan Espen Barth Eide, BM Güvenlik Konseyinde (BMGK) üye ülkelere İsviçre' nin Crans- Montana şehrinde yapılan Kıbrıs Konferansı hakkında bilgi verdi. BMGK' daki kapalı oturumdan sonra basın toplantısı yapan Eide, konseyin Kıbrıs soruna çözüm bulunması için tarafları destekleme konusundaki kararlılığını sürdürdüğünü söyledi.

"KIBRIS SORUNUNA ÇÖZÜM BULUNAMAMASI ORTAK BAŞARISIZLIK"

Özel Danışman Eide, "Karşılıklı suçlama oyununun zamanı değil diye düşünüyorum. Herkes, sadece kendileri haklıydı, diğerleri hatalıydı görüşünde. Crans-Montana'da Kıbrıs sorununa çözüm bulunamamasının ortak bir başarısızlık olduğunu kabul etmek zorundayız." ifadelerini kullandı. Konferansın sonunda bulmacanın parçalarını bir araya getirip anlaşmaya varılamadığını belirten Eide, konuşmasına şöyle devam etti:

"Liderler sorunun çözümü konusundaki çabaları devam ettirme kararı alırsa BM her zaman hazır ama adada ve çevresindeki gelişmelere bakıldığında şimdilik böyle bir süreç görmüyoruz. Var olan farklılıkları artırmaktan ziyade çok acil uzlaşı ruhu içinde bir adım atılması gerektiğini düşünüyorum yoksa herhangi bir süreci yeniden başlatmak çok daha zor olacak."

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Doğu Akdeniz'de tek taraflı doğalgaz arama çalışmalarına ilişkin soru üzerine Eide, Doğalgaz arama çalışmaları nedeniyle artan gerginlikten endişe duyuyorum ve bu durumun olumsuz gelişmelere neden olmamasını umut ediyorum." yanıtını verdi.