15 Temmuz hain darbe girişimin üzerinden tam 1 sene geçti. 15 Temmuz 2016 Cuma günü Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki eli kanlı terör örgütü FETÖ üyesi bir grup subay tarafından yürütülen hain darbe girişimi, tüm ülkede 21 saat içerisinde kontrol altına alındı. O gece alçak FETÖ üyesi hainlere karşı gösterilen destansı direnişte bir çok olay ve kahramanlık hikayesi Türk tarihine geçti.

BAŞBAKAN YILDIRIM: VUR! SESİMİ DE KAYDET

15 Temmuz akşamı darbe yanlısı hain FETÖ'cü askerler tarafından düzenlenen darbe girişimi esnasında Ankara ve İstanbul' da helikopter ve F- 16'lar ile terör estirmişti. Başbakan Binali Yıldırım, TBMM ve Ankara Emniyeti' ne saldıran, İstanbul ve Ankara' da alçak uçuş yaparak vatandaşları korkutmaya çalışan darbeci hainlerin kontrolündeki F- 16 ve helikopterlerin vurularak etkisiz hale getirilmesi talimatını verdi. Başbakan Yıldırım, bir Havacı korgeneral ile iletişimde bulunarak Ankara ve İstanbul hava sahasını kapattırdı ve Korgeneral’ e uçan bütün unsurların vurularak etkisiz hale getirilmesi talimatını verdi. Başbakan Yıldırım vatandaş tarafından testansı bir direnişin gerçekleştiği o geceye dair tüm gidişatını değiştirecek emri verdiği zaman karşısındaki komutandan 'yazılı emir gerekiyor' cevabı ile karşılaştı. Her dakikanın hayati önem taşıdığı o anda bu cevaba sinirlenen Başbakan Yıldırım, telefonda görüştüğü komutana bağırarak "Ben bu saatte sana nasıl yazılı emir vereyim, sesimi kayda alın vurun." diyor.

Başbakan Yıldırım ise o anı şöyle anlattı;

"Çok ayak direttiler. Uçaklar alçak uçuş yaptı, darbeler tarihinde bile görülmemiş bir şey yaparak  Meclis'i, Özel Harekatı bombaladılar. Külliye' ye ateş açtılar, bombaladılar. Özel Kuvvetlere, İstanbul' da ateşli silahlar ile tarama yaptılar. Epey mücadele ettik, bu uçakların çekilmesi, bombaların, saldırıların durdurulması için." diyerek o geceye dair açıklamalrda bulundu.