Başbakan Binali Yıldırım, Hacı Abdurrahman Özdemir Ortaokulu'nda hazırlanan 2017-2018 eğitim öğretim yılı açılış programında gerçekleştirdiği konuşmada müfredatta yapılacak değişikliklere yönelik, ‘Müfredat, hayatta karşılaşılacak sorunlara cevap veren ve hayatta karşılığı olan bilgilerle tekrar düzenlendi. Uluslararası eğitim standartları göz önünde bulundurularak düzenlemeler yapıldı. Müfredattaki değişiklikler öğrencilerin temel insani değerler, sevgi, saygı, adalet gibi kavramların bilincine varması, beşeri ve sosyal ihtiyaçlar değerlendirilerek düzenlendi.’ açıklamasını yaptı.

Başbakan Yıldırım, gündemdeki müfredat tartışmaları hakkında ise, ‘Düzenlenen müfredatın kapağını açmadan konu hakkında dedikodu yapanlara bakmayın’ şeklinde konuştu.

TEOG YERİNE GELECEK SİSTEM

Milli Eğitim Bakanlığı uzun bir zamandır, TEOG’un kaldırılması üzerine çalışmalar yapıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söz konusu sınav ile ilgili yaptığı açıklamalardan sonra bu sene TEOG sınavının yapılması imkansız gibi görülüyor.

Cumhurbaşkanı, bu sınavın kaldırılmasının basit bir mesele olduğunu bunun için çalışmaların zaman kaybedilmeden başlanması gerektiğini belirtmişti.

Söz konusu durum ile ilgili hazırlanan raporda, ‘Ortaöğretimde liselerin arasındaki farklılıkların en aza indirgenmesi için gerekli tedbirler alınacak. Okullar arasındaki mevcut değişikliklerin kaldırılması ile eş zamanlı bir şekilde ortaöğretimde öğrencilerin ikamet ettikleri yere yakın okullardan birine gitmesi üzerinde de çalışmalar yapılacak’ ifadeleri bulunuyor.