Başbakan Binali Yıldırım, Kırgızistan Başbakanı Sooronbay Ceenbekov ile bir araya geldi.

ÇANKAYA KÖŞKÜ'NÜN ŞEREF KAPISINDA KARŞILADI

Başbakan Yıldırım, Türkiye' ye bir çalışma ziyareti gerçekleştiren Ceenbekov'u Çankaya Köşkü' nün şeref kapısında karşıladı. Yıldırım ve Ceenbekov, tokalaşarak basın mensuplarına poz vermelerinin ardından baş başa görüşmeye geçti. Basına kapalı gerçekleşen görüşme, 1 saat sürdü. Daha sonra heyetlerarası görüşmeye geçildi.

Öte yandan diplomatik münasebetlerin 1978 senesinde kurulduğu Türkiye ile Vietnam arasındaki ilk resmi üst düzey ziyaret, Başbakan Binali Yıldırım tarafından gerçekleştirilecek. Edinilen bilgi doğrultusunda Başbakan Yıldırım, 22- 24 Ağustos' tarihleri arasında Vietnam' a ziyarette bulunacak.

BUGÜNE KADAR HİÇ ÜST DÜZEY ZİYARET OLMADI

DHA' nın yapmış olduğu habere göre; Türkiye' nin Hanoi’ de, Vietnam’ ın da Ankara’ da Büyükelçilikleri bulunuyor. Türkiye ile Vietnam arasındaki münasebetlerin başta ekonomi ve ticaret olmak üzere her alanda gelişmekte. Bugüne kadar, ne Vietnam' dan Türkiye' ye, ne de Türkiye' den Vietnam' a Cumhurbaşkanı veya Başbakan düzeyinde bir ziyaret gerçekleşmedi. Başbakan Binali Yıldırım, bu alanda bir ilki gerçekleştirecek.