'KABAK TADI VERMEYE BAŞLADI'


CHP'nin, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki yürüyüşünde, İstanbul'a gelinmesine dair provokasyon iddiaları ve kimi vatandaşların mağduriyet edildiği hususundaki soru üzerine Başbakan Yıldırım, "Hiçbir ihbarı, hiçbir olasılığı gözardı etmeden güvenliğin en üst seviyede alınması için gereken her şey yapılıyor. İlk günden bugüne dek güvenlik güçlerimiz büyük bir fedakarlık içinde, bu yürüyüşün öyle veya böyle bir provokasyonla karşılaşmaması için büyük çaba sarf ediyorlar." ifadelerini kullandı.

Yürüyüş esnasında, yollardaki hayatın doğal akışının da bozulduğuna vurgu yapan Yıldırım, şunları ekledi:

"Bu da bir neticedir. Bunu dikkate alması gereken, bu yürüyüşü düzenleyenlerdir. Bilhassa özenli davrandıklarını da söylemek isterim, fakat artık bu iş maksadına erişti, daha fazla sürdürmenin manası yok. Ana muhalefet partisinin genel başkanı zaten açıklamasını yaptı. Yarın yapacakları bir açık hava toplantısıyla bu eylemi tamamlayacaklarını kaydetti. Ümit ederim sükunet içerisinde herhangi bir taşkınlığa mahal vermeden, herhangi bir kötü niyetli girişime izin vermeden bu eylemi tamamlamış olurlar. Tabii bundan sonra bu işte ısrar etmek hem yollarda, meydanlarda mağdur olan vatandaşa bir eziyet olur, aynı zamanda da ana muhalefet partisine ve onun genel başkanına da bir eziyete dönüşebilir. O yüzden bizim tavsiyemiz, adalet, sonuna kadar adalet. Hep beraber adaletin daha iyi işlemesi için, zamanında adaletin gelmesi için gayret edelim, ancak bunun yeri yollar değildir, yürüyüş değildir. Bunun yeri, Meclis'tir. Bir araya geleceğiz, konuşacağız, daha işleri nasıl iyi hale getiririz, bunun çaresine bakacağız. Onun için artık bu, kabak tadı vermeye başladı, bu işi burada bitirmek lazım."

Başbakan Yıldırım, "Miting sonrası için diyorsunuz değil mi?" sorusuna, "Gayet tabii, ayrı bir işi başka mecralara taşımanın anlamı yok. O zaman bu, iyi niyetli bir girişim olmaktan çıkmış olur." karşılığını verdi.