Başbakan Binali Yıldırım, Madımak ve Başbağlar olaylarının 24. senesi sebebiyle bir mesaj yayımladı.

Mesajında, 2 Temmuz 1993'de Sivas'taki Madımak otelinde ve 5 Temmuz 1993'de Erzincan'ın Kemaliye ilçesinin Başbağlar köyünde meydana gelen vahim vakaların herkesin ortak acısı olduğunu vurgulayan Yıldırım, aziz milleti bölmekten, ayrıştırmaktan başka hiçbir hedefi, ilkesi, değeri, kutsalı olmayan hain terör odaklarını bir kez daha nefretle kınadığını belirtti.

Yıldırım, kökü binlerce senelik geçmişe uzanan Türkiye Cumhuriyeti devletinin, tarihi boyunca rengine, cinsine, diline, dinine, meşrebine bakmadan tüm mazlumlara kol kanat gerdiğini, onların huzur ve güven içerisinde yaşamalarını sağladığını hatırlatarak, şunları söyledi:

"Vatan hepimizin vatanı, bayrak hepimizin bayrağı, devlet hepimizin devletidir. Hiçbir güç odağı birliğimizi, dirliğimizi, kardeşliğimizi bozamayacaktır. Bu aziz vatan toprakları üzerinde, kıyamete kadar beraber yaşayacağız. Bu hislerle, Madımak ve Başbağlar'da yaşamını yitiren vatandaşlarımıza bir kez daha Allah'tan rahmet diliyor, milletimize selam ve sevgilerimi iletiyorum."

MADIMAK OLAYI YERİNDE ANILDI

Öte yandan Madımak olayı çeşitli sivil toplum kuruluşları, partililer ve halk tarafından yerinde anıldı.