Başbakan Binali Yıldırım, Kolombiya gazetelerinden El Tiempo'nun internet sitesinde yayınlanan "Büyük demokrasi zaferimizin birinci sene dönümü" başlıklı yazısında, Türkiye'nin, Cumhuriyet tarihindeki en kanlı terör saldırısı olan 15 Temmuz darbe kalkışmasının üzerinden geçen 1 senede "dayanıklılığını, nekahet kabiliyetini, gücünü" ispatladığını belirterek, bu bir senin muhasebesini yapmanın ve ileriye bakmanın önemine vurgu yaptı.

FETÖ'YE DAİR GENİŞ BULGULARA ULAŞILDI


Darbe kalkışması gecesi, FETÖ elebaşının devleti ele geçirmek üzere kurduğu kumpasın büyüklüğünün belli olduğunu kaleme alan Yıldırım, şunları söyledi:

"FETÖ militanları Fetullah Gülen"in emri doğrultusunda, 'kimseye varlıklarını hissettirmeden sistemin kılcal damarları içinde hareket etmişlerdi' ve aşama aşama vücudun hayati organlarını ele geçiren bir virüsün nedn olduğu enfeksiyon gibi adeta 'tüm güç merkezlerine' erişmişlerdi. 15 Temmuz'u takip eden bir sene süresince detaylı idari, cezai ve hukuki tahkikatlar yürütüldü. Darbe girşimi tezgahlayan ve uygulayan bu yapıya dair çok geniş bulgulara ulaşıldı. Elimizdeki bulgular şunu gösteriyor; başında Fetullah Gülen'in bulunduğu sapkın, ezoterik bir inanç sistemi oluşturmuş yapıyla karşı karşıyayız. Örgütün okulları ve yurtları beyin yıkama ve militan devşirme merkezleri işlevi görmüştür. Buralardan yetişen ve 'Mesih' olarak gördükleri elebaşına sadakatle bağlı olan örgüt üyelerinin devlet kurumlarına sızmaları sağlanmıştır."

"DEVLETİ ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞTILAR"


Yıldırım, "yeni nesil terör örgütü" olarak tanımladığı FETÖ'nün, kendilerinden olmayanları yok etmek için her türlü yöntemi kullandığını ve yalnızca iktidarı değil, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni de ele geçirmeye çalıştığını belirtti.

"Türk milletinin 15 Temmuz günü hezimete uğrattığı işte bu sapkın ve tehlikeli emeldir. Aldığımız önlemlerle örgütün Türkiye'deki ana omurgasını çökerttiğimizi ifade edebilirim." satırlarıyla yazısına sürdüren Yıldırım, örgütün yalnızca Türkiye'de değil, birçok ülkede benzer yapılar kurduğunu ve bu ülkelerde de ihanet çalışmalarına devam ettiğini kaydetti.