Başbakan Binali Yıldırım, Avrupa Parlamentosunun Türkiye kararıyla alakalı, "Çok önemli bir karar değil bizim tarafımızdan. Bilinmeyen bir olay da değil. Buna benzer kararlar geçtiğimiz aylarda da alındı. Bizim tarafımızdan bu karar hükümsüzdür, geçersizdir." ifadelerini kullandı.

'ÖNEMSEDİĞİMİZ AB ÜST YÖNETİMİNİN DÜŞÜNCESİDİR'


Yıldırım, "Parlamentolar zaman zaman böyle kararlar verebilir. O kararlar milletvekillerinin inisiyatifi ile oradaki grupların inisiyatifi ile konjonktürel koşullara göre alınan kararlardır. Bizim ise önemsediğimiz ve üzerinde durduğumuz husus, Avrupa Birliği yönetim iradesinin fikridir, Avrupa Birliği ülkeleri başkanlarının fikirleridir, Avrupa Birliği üst yönetiminin fikirleridir. Orada oluşacak irade bizim için bağlayıcıdır ve biz de ona göre kendi irademizi ortaya koyarız." şeklinde ifade etti.

Başbakan Yıldırım, "Avrupa Birliği'nin farklı hususlarda Türkiye'yi eleştirmek yerine bir de dönüp kendi içine bakması lazım. Kendi içlerinde neye bakacaklar? PKK bölücü terör örgütünün oradaki etkinliklerinin niye bu kadar yaygınlaştığının, FETÖ'nün etkinliklerine niye bu denli kayıtsız kalındığının cevabını da bize vermeleri gerekiyor." işeklinde konuştu.

'TÜRKİYE'NİN HER ZAMAN SEÇENEĞİ VARDIR'


Yıldırım AP'nin kararıyla alakalı şunları kaydetti:

"Şunu kimse aklından çıkarmamalıdır ki Türkiye'nin her zaman seçeneği vardır, her zaman gidecek bir başka yolu mevcuttur, alternatifsiz değildir. Kaldı ki AB üyeliği, Türkiye'ye bir menfaat sağlarsa, AB'ye iki menfaat sağlar. Unutulmamalıdır ki AB'nin güvenliği Türkiye'den başlar. Bu gerçekleri dikkate alarak, herkesin sorumlu davranmasını ve buna göre gereğini yapmasını bekliyoruz."

'Avrupa Birliği karar vermelidir'
Başbakan Yıldırım, "Türkiye'nin Avrupa Birliği konusunda duruşunuda herhangi bir sapma yoktur, gayet nettir. Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerinin özünü samimiyet oluşturmalıdır. Avrupa Birliği, gelecek vizyonunu belirlemeli ve Türkiye ile gerçekten birlikte yol yürüyecek mi yürümeyecek mi buna karar vermelidir." dedi.