Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra gazetecilere açıklamalar yaptı.

Bozdağ, "Bakanlar Kurulumuz Motorlu Taşıtlar Vergisinin kanun tasarısında öngörülen rakamdan aşağı bir rakama, makul bir rakama çekilmesi konusunda bir karara vardı. Maliye Bakanımız Naci Ağbal beye görev verdi." ifadesini kullandı.

"ABD HALKINA TAZİYELERİMİZİ İLETİYORUZ"


Bozdağ, Las Vegas'taki silahlı saldırıya dair, şunları söyledi:

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine ve ABD halkına taziyelerimizi iletiyoruz, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Türkiye olarak ABD ile her türlü şiddet, saldırı ve terör konusunda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dayanışma içerisinde olacağımızı özellikle ifade etmek istiyoruz."

"KUNDAKLAMAYI ŞİDDETLE KINIYORUZ"


Fransa'nın Mulhouse kentindeki yangının kundaklama olduğu gerekçesiyle nefretle kınadıklarını ifade eden Bozdağ şöyle devam etti:

"Bu yangının kundaklama sonucu olduğuna ilişkin savcılığın yaptığı açıklamadan dolayı bu saldırıyı, kundaklamayı da şiddetle ve nefretle kınadığımızı açıklıkla ifade etmek istiyoruz. Fransa hükümetinden ve yetkililerinden bu kundaklamaya karışan, yapan kişilerin çok hızlı bir şekilde tespiti, yakalanması ve yargıya teslim edilmesini beklediğimizi özellikle ifade etmek istiyorum. Irkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı gibi çağımızı tehlikeye atan ve hepimizi tehdit eden bu hastalıklara karşı hepimizin bir kez daha birlikte hareket etmesi gerektiğini, yaşadığımız bu acı hadiseler göstermektedir."