Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'ın, Arakan’da zulüm gören Müslümanların Bangladeş’e sığınması ile birlikte, kendilerine yapılan yardımları yerinde görmek ve Müslümanları ziyaret etmek amacı ile Bangladeş’e gideceği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Myanmar'ın Arakan bölgesinin kuzeyinde 25 Ağustos tarihinde gece olduktan sonra gerçekleştirilen saldırılar başlayalı bir ay oldu. Bu süre zarfında Arakan’dan Bangladeş’e sığınan Müslüman mültecilerin sayısı ise 436 bine ulaştığı ifade edildi.

ARAKAN ZULMÜ DEVAM EDİYOR

Birleşmiş Milletler (BM), Myanmar'daki şiddet olayları sebebiyle son 24 saatte 10 bin Arakanlı Müslümanın yerinden edildiğini ve Bangladeş'e geçen mültecilerin sayısının 436 bine ulaştığını aktarıldı.

BM Genel Sekreteri Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, Arakan'daki Müslüman nüfusun yüzde 40'ının şiddet olayları sebebiyle Banglaş'e sığındığını aktardı.

Bangladeş'e sığınmak zorunda kalan Arakanlı Müslümanların yüzde 60'ının çocuk olduğunu belirten Dujarric, "Son 24 saatte10 bin Arakanlı Müslüman Myanmar'daki şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş'e geçti." dedi.

Myanmar ordusunun "silahlı militanlarla mücadele" gerekçesiyle Arakan'da Müslümanlara yönelik saldırılarında 25 Ağustos'tan bu yana çok sayıda insan hayatını kaybetti. Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin vermemesi nedeniyle ölen sivil sayısı ise tam olarak tespit edilemiyor.