Irak ve Suriye’de binlerce Arap, Türkmen ve Kürt için 25 Eylül Kuzey Irak oylamasının yaşami önem taşımakta. Referandum sonrası bölgeyi büyük bir tehlikenin beklediğini vurgulayan Irak Eski Milletvekili Feyha Bayatlı, Yeni Şafak’a çarpıcı açıklamalarda bulundu.

AMERİKA ELİYLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

“Barzani şayet önlenmez ise tüm bölgeyi kuşatacak yeni ve büyük ölçekli savaş kaçınılmaz” diyen Iraklı eski vekil, “Bu girişim başarılı olur ise coğrafya ve milletlerin kaderi degişir” diye konuştu. 2005-2006 döneminde Irak anayasasının tekrardan yazıldığı parlamentoda milletvekili olarak görev alan Feyha Bayatlı, Amerika tarafından başlatılan, “36. Paralel ve Çekiç Güç” uygulamasının Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin Kürt devleti projesinin başlangıcını teşkil ettiğini açıkladı.

AYNI OYUN RAKKA’DA SAHNELENİYOR

Kerkük, Musul Duhok hatta Erbil’in büyük bir nüfus oyunu ile 1991 senesinden başlayarak bugünler için hazırlandığına dikkat çeken Iraklı vekil, bugün de Rakka, Haseke ve Halep Kuzeyi’nde benzer oyunun aynı aktörler tarafından sahnelendiğini açıkladı. “Irak’ın en zengin petrol ve doğalgaz rezervine sahip bölgeleri, Barzani tarafından gasp edildi, buna ek olarak Irak merkezi hükümetine petrol gelirlerinden ödemesi gereken payı vermeyen Barzani, Peşmerge maaşını da Irak devletinden almaya devam etti” diyen Feyha Bayatlı, Barzani’nin müstakil devlet ilan etmesi, arkasındaki güçlerin verdiği cesaretle gerçekleşiyor’’ diye konuştu.