Irak Bölgesel Kürt yönetimi, havalimanlarının Bağdat yönetimine teslim edilmesi talebini reddetti.

3 GÜN SÜRE VERİLMİŞTİ!

Irak Başbakanı İbadi, sınır kontrollerinin 3 gün içersinde Bağdat'a verilmemesi durumunda IKBY'ye yaptırım uygulayacaklarını duyurdu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde gerçekleştirilen korsan bağımsızlık referandumuyla ilgili pek çok ülkeden tepkiler gelmekte..

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de referandumu gerçekleştiren yetkililere karşı gereken önlemlerin artıracaklarını söyledi.

"SINIR KONTROLLERİ VERİLMESSE HAVA UÇUŞLARI DURUR"

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, sınır kontrollerinin 3 gün içinde Bağdat'a verilmemesi durumunda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) çift yönlü tüm uluslararası hava uçuşlarını durduracaklarını duyurdu.

"MÜZAKERELERDE BULUNMAYACAĞIZ"

İbadi, gerçekleştirdiği basın toplantısında, "Referandumun tüm Irak ve IKBY'ye olumsuz etkileri oluyor. Bu tek taraflı bir adım, bununla ortaklık anlayışıyla ve uluslararası irade dinlenmemiştir. Irak'ın birliği ve egemenliğinden asla taviz vermeyiz. Referandumun sonucuyla ilgili müzakerelerde bulunmayı düşünmüyoruz." dedi.

TÜM KARA VE HAVA SINIR KAPILARI MERKEZDEN YÖNETİLECEK

Bir takım Kürt yetkililerin Irak yurttaşları arasında nefret duyguları yaydığını ifade eden İbadi, "Özellikle Kürt yurttaşlarımız olmak üzere hiçbir yurttaşımızın onuruna dokunmadık ve dokunmayız." dedi.

Merkezi yönetimin elinde bulunan yetkileri ülkenin her yerinde uygulayacağını aktaran İbadi, federal bütçenin anayasaya göre merkezi yönetime geri dönmesi gerektiğinin altını çizdi. İbadi ayrıca tüm kara ve hava sınır kapılarının merkezi yönetimin denetimine geçmesi kararı aldıklarını duyurdu.