Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Washington merkezli Turkish Heritage Organization (THO) isimli düşünce kuruluşu tarafından yapılan "15 Temmuz Darbe Kalkışması: 1 Sene Sonra" başlıklı panele video konferans yolu ile katıldı.

Çavuşoğlu, FETÖ tarafından gerçekleştirilen hain 15 Temmuz darbe kalkışmasının Türk milletini şoka uğrattığını fakat dirayet ve ferasetiyle milletin bu kalkışmayı boşa çıkardığını belirtti.

FETÖ'nün aşırıcılık hususunda sınır tanımadığını vurgulayan Çavuşoğlu, "İki yıldız taşıyan bir general Fetullah Gülen tarafından kutsanıp kendisine verilmiş olan 1 doları savcıya vermeyi kabul etmiyor. Kıdemli bir ordu üyesi, itiraflarında ağlıyor çünkü Gülen'in kendisini lanetleyeceğine ve bu sebepten cennete giremeyeceğine inanıyor. Fanatik hareketlerin dünyanın her yerinde olduğunu söyleyebilirsiniz, fakat FETÖ üyelerinin kör sadakatinin düzeninin sonu yok." şeklinde ifade etti.

"HEDEFLERİ ANAYASAYI ORTADAN KALDIRMAKTI"


Bakan Çavuşoğlu, FETÖ üyelerinin kendi çıkarları için her türlü yasal, dini ve etik ilkeleri rahatlıkla ihlal edebileceğinin altını çizerek, örgütün darbe kalkışması için senelerdir pusuda beklediğini dile getirdi.

"Darbeye kalkıştıklarında hedefleri yalnızca demokratik yollarla seçilmiş hükümeti devirmek değil, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasal düzenini de ortadan kaldırmaktı" ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, bu hedef uğruna örgüt üyelerinin kendilerini gizleyerek devletin, iş dünyasının, medyanın ve sivil toplumun içine sızdığını ifade etti.