Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nca (TİKA)  düzenlenen Fildişi Sahili Kadın, Çocuk Esirgeme ve Dayanışma Bakanlığına ait Kadın Eğitim ve Meslek Edindirme Enstitüsünün (IFEF) Port Bouet'deki merkezinin açılışında yer aldı.

Çavuşoğlu, törende yaptığı konuşmasında, Türkiye'nin, Afrika kıtası ile dost ve kardeş ülke Fildişi Sahili'nin yükselmesine ve gelişmesine çok önem verdiğini belirtti.

DÜNYADA LİDER KONUMDAYIZ


İnsani ve kalkınma yardımları açısından Türkiye'nin en önde gelen ülkelerden biri olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"İnsani ve kalkınma yardımları açısından ABD'den sonra ikinci sırada bulunuyoruz. 2016'da ABD'nin verçekleştirdiği insani kalkınma yardım miktarı 6,3 milyar dolar, Türkiye'nin gerçekleştirdiği yardım miktarı ise 6 milyar dolar. Milli gelire göre ise açık ara dünyada birinci konumdayız. 2017'de rakam olarak da ABD'yi geçerek dünyada birinci sıraya ulaşacağız."

Türkiye'nin bu yardımlarını AFAD, Kızılay ve TİKA aracılığıyla dünyanın her yerine götürdüğünü anımsatan Çavuşoğlu, TİKA'nın dünyadaki 50 koordinatörlüğünden 16'sının Afrika kıtasında olduğunu belirtti.

"BÜYÜKELÇİLİK SAYISINI 50'YE ÇIKARACAĞIZ"

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Afrika'da 39 büyükelçiliği bulunduğunu ifade ederek, "Açacağımız büyükelçiliklerle birlikte önce 45'e, sonra 50'ye ulaşacağız. Yani Afrika'da neredeyse büyükelçilik açmadığımız ülke kalmayacak." diye konuştu.

Açılış töreninden sonra derslikleri gezen Çavuşoğlu, merkezde eğitim alan kadınlarla sohbet etti.