Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, FETÖ'nün Liberya'daki yapılanmasına dair, "Bunlar (FETÖ okulları) Türk okulları değildir. Türkiye'nin oları desteklediği imajını yaratmak adına Türk ismini kullanıyorlar ancak Türkiye kesinlikle terör örgütlerini ve yasadışı organizasyonları desteklemez. Onlar Türk değil." açıklamasını yaptı.

Liberya'ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret dahilinde Liberya Dışişleri Bakanı Marjon V. Kamara ile heyetler arası görüşmelerden sonra ortak basın toplantısı yapan Bakan Çavuşoğlu, Liberya'ya gelen ilk Türk Dışişleri Bakanı olmasının önemine vurgu yaptı.

Bu ziyaretin ikili ilişkilere katkı yapacağını düşündüğünü aktaran Çavuşoğlu, "Türkiye'nin Afrika ile ortak kültürel mirasa dayanan tarihi ilişkileri mevcut. Afrika ile gelişmekte olan ilişkilerimizi bir başarı hikayesi olarak değerlendiriyoruz." sözlerini dile getirdi.

FETÖ'NÜN OLDUĞU BÜTÜN ÜLKELER TEHİDT ALTINDA


Görüşme esnasında mevkidaşını FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe kalkışmasına dair bilgilendirdiğini ve FETÖ'nün Liberya'daki teşkilatlanmasına ilişkin endişelerini belirttiğini aktaran Çavuşoğlu, "Şunun altını çizmek istiyorum ki FETÖ, yalnızca Türkiye için değil, etkinlik gösterdiği bütün ülkeler için ciddi tehdit oluşturuyor. Liberyalı dostlarımızın bu çok tehlikeli terör örgütüne ve etkinliklerine karşı gerekli adımları atmalarını bekliyoruz. Bu süreçte Türkiye, Liberya'ya Türkiye Maarif Vakfı (TMV) aracılığıyla her türlü desteği sağlamaya hazır." diye konuştu.