Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in Türkiye için yaptığı konuşmayla alakalı, Tarih boyunca tüm kurulan Türk devletlerinin, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Türk milletinin hiçbir tehdit ve şantaj karşısında boyun eğmediğini en iyi Almanya bilir, Berlin bilir. Bu nedenle tehditlerin de şantajların da Türkiye'de karşılık bulmayacağını bilmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Bize bu şekilde yapılan tehditleri de aynı devlet ciddiyetiyle değerlendirir ve bunun karşılığını da elbette veririz." diye konuştu.

İBRAHİM KALIN'DA SERT AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Almanya Dışişleri Bakanlığının açıklaması için, "Bu şanssız açıklamaların Almanya'da yaklaşmakta olan seçimlere karşı bir iç siyaset yatırımı olduğunu öngörüyoruz."

İbrahim Kalın sözlerini şu şekilde devam ettirdi:

"Türkiye'ye giden Alman vatandaşlarının güvenli bir ortamda bulunmadığı, Türkiye'deki Alman firmalarının çekincelerinin, endişelerinin olduğu yönüneki açıklamaları da şiddetle kınıyoruz. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Biz Almanya ile hep iyi ilişkiler içerisinde olduk, olmak istiyoruz ancak bunun karşılıklı saygı ve çıkar ilişkileri kapsamında olması gerekir. Kimse Türkiye'yi Avrupa'dan ya da bir başka yerden parmak sallayarak hizaya getirmeye çalışmasın. Bu ülkenin de kuralları, nizamları mevcut. Bizim kendi güvenlik endişelerimiz, kaygılarımız var. Avrupalılar, Türkiye'nin güvenliğini kendi güvenliklerinin bir parçası olarak görürlerse daha doğru, gerçek bir iş yapmış olurlar."