Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken gazetecilere açıklamalar yaptı, soruları cevapladı.

Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "4 senede terör sorununu çözemezsem siyaseti bırakacağım" açıklamasının anımsatılması üzerine, şunları söyledi;

"Sayın Kılıçdaroğlu eğer 'terörü 4 sene içinde bitirecekse' önce koluna takıp yürüdüğü kişilerden başlaması gerek. Ben tavsiye ediyorum, koluna giren kişilere 'Artık benden uzak dur.' demesi lazım. Eğer elinde terörü bitirecek bir formül varsa Sayın Kılıçdaroğlu'nu laftan öte, o formülleri milletin önüne koymaya davet ediyorum. Buyursunlar milletin önüne bu formülleri koysunlar."

"HUKUKA AYKIRI BİR İŞ YOK"


Türkiye ile İran arasındaki ticari ilişkilerin hepsi hem ülkemizin ulusal hukukuna hem de uluslararası hukuka uygun olduğunu dile getiren Bozdağ, şöyle devam etti:

"Türkiye ile İran arasındaki ticari ilişkilerin hepsi hem ülkemizin ulusal hukukuna hem de uluslararası hukuka aykırı değildir. Ulusal ve uluslararası hukuka ayrı hiçbir ticari işlem gerçekleştirilmemiştir. Yoktur böyle bir işlem. Konusu suç olan bir işlem yapılması ise kesinlikle mümkün değildir. Türkiye'nin bankalarının ve Türkiye'nin yaptığı bütün ticari işlemler uluslararası hukuk bünyesinde ve bütün denetimler altında yapılmaktadır. Hukuka aykırı bir iş yok, suç olan bir iş de kesinlikle yoktur."

"ABD YARGISI ALET EDİLMİŞTİR"


ABD'de tutuklu bulunan Rıza Sarraf'ın dahil olduğu davaya eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da dahil edildiği iddialarının hatırlatılması üzerine Bozdağ, "Çok net bir biçimde Rıza Sarraf üzerinden FETÖ'nün görmek istediği hesaba bugün ABD yargısı alet edilmiştir. Sayın Bakan (Zafer Çağlayan), Türkiye Cumhuriyeti devletinin çıkarlarını korumuştur. Bunu yaparken de hem Türkiye'mizin hem de uluslararası hukukun yasalarına uygun bir şekilde görevini yapmıştır. Burada çok farklı bir şey var, bunu hep beraber takip ediyoruz ve kirli bir oyunun bir parçası bu. Ortada delil yok, onun üzerinden giden bir hadise var."