Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş , resim ziyaret programı için Çin'de düzenlenen Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) 22. Genel Kurul Toplantısı'nda bulunmak üzere Çıngdu şehrine gitti. Bakan Kurtulmuş, burada Çin ile ilişkilerimiz açısından önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurtulmuş, Çin ile görüşmeleri esnasında bu ülke turizm alanında ciddi bir temsilci ve Çin'de çalışmalarını gerçekleştiren Türk firmalarından temsilciler ile yaptığı konuşmaların oldukça ‘verimli’ geçtiğini ifade ederek bu tarz görüşmelerin devam ettirileceğini bildirdi.

‘Bu gelişimiz tan anlamıyla Çin'e yapılan bir çıkarmadır. Ziyaretin sonuçlarını alma yolunda bütün gayretimizle çalışmaları sürdüreceğiz. Çinlilerle yapılan toplantılarda fark ettim ki bu ülke de Türkiye’ye büyük bir önem veriyor.’ açıklamalarını yapan Kurtulmuş, Pekin idaresi tarafından Türkiye stratejik öneme sahip bir ortak olarak nitelendirildiğini belirtti.

Söz konusu ilişkilerin her alanda üst dereceye çıkarılması için gerekli olan ne varsa yapılacağını ifade eden Bakan Kurtulmuş, Çin ile yapılan görüşmelerin Türkiye’nin turizm sektörünü de oldukça etkileyerek kültürel çalışmaların güçlenmesini sağladığını belirtti.

Bakan Kurtulmuş, Çin ile görüşmelerinin ardından Çin’de çok yakın bir zamanda ‘Yunus Emre Enstitüsü’nün açılacağının haberini verdi.