Hollanda'nın ardından bir skandal da Avusturya'dan gelmiş oldu. Avusturya devleti, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin 15 Temmuz etkinlikleri amacıyla Avusturya'ya girmesini yasaklama kararı aldığını açıkladı.

HOLLANDAYA GİRMESİ İSTENMEDİ

Diğer taraftan Hollanda hükümetinin de, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in, 15 Temmuz darbe girişiminin sene dönümü sebebiyle Salı günü Apeldoorn şehrinde yapılacak olan toplantıya katılımının "arzu etmediği" açıklanmıştı.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı'ndan geçtiğimiz hafta yapmış olduğu açıklamalarda, "mevcut koşulların iki devlet arasında bulunan mevcut alakadarlığı bölümünden Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ya da herhangi bir kabine üyesi bulunan görevlinin Hollanda'ya girmesini, istenilen bir durum olmayacağını" altını çizerek söyledi.

HER YERDE TÜRKİYE KARŞITLIĞINI SÜRDÜRÜYOR

Sorulara cevap veren diplomatlar, "Avusturya, ülkemize karşı olan politikasını Avrupa Birliği buluşmalarına da aksettirdiği oranda, Türkiye de Avusturya'nın NATO buluşmalarına katılım sağlaması hakkında münasip bulduğu önlemlerde bulunulacaktır.” düşüncesini belirtti.

İlgili kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Avusturya'nın dâhil bulunmadığı NATO ile ortaklık bağı sağladığını, NATO içerisinde sürdürülen uygulamalara dâhil olma olanağını sağlayan ortaklık bağlarının, evvela NATO devletleri dostluk alakadarlığı sağlaması gerektiği belirtilmiş oldu. İlişkilerdeki bu temel unsurların sağlanmaması halinde, Avusturya’nın, bir müddettir bu açık zıtlık oluşturdu.