ASELSAN mühendislerinin ölümüyle ilgili o yıllarda soruşturmayı sürdüren ve Aksaray Cumhuriyet Savcısı iken FETÖ/PDY üyeliği iddiasıyla tutuklanan eski savcı Murat Demir, ASELSAN soruşturmasını sürdürmesinin FETÖ tarafından önlendiği öne sürdü.

Murat Demir ifadesinde, ”Bu dosya ile ilgili aktif şekilde çalışırken tayinim çıktı. Dosya elimden alındı. Bu dosyada bazı şüpheli durumların ortaya çıkmasının engellenmesi için tayinimin çıkartıldığını düşünüyorum. Bu tayinimde yine FETÖ örgütünün mensuplarının rolü olduğunu düşünüyorum" dedi.

Aksarayda 15 Temmuz darbe girişiminde nöbetçi olarak görev yapan Cumhuriyet Savcısı Murat Demir, darbe kalkışması Cumhuriyet Başsavcısı’na iletmediği için o gece görevden uzaklaştırıldı ve yerine başka bir savcı nöbetçi olarak atanmıştı. Daha sonra HSYK’nın bir çok savcı ve hakim için çıkardığı kararnameyle açığa alındı ve hakkında çıkan yakama kararının ardından gözaltına alınıp, ’FETÖ/PDY üyesi olmak’ suçundan tutuklanmıştı. Savcı Demir’in diğer hakim ve savcılarla beraber Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’nde yargılanacağı belirtilmişti.

ASELSAN SORUŞTURMASI

Eski savcı Murat Demir’in, FETÖ/PDY üyeliği soruşturması esnasında Ankara’da görev yaptığı esnada Türkiye kamuoyunda önemli yer bulan ASELSAN mühendislerinden uzak mesafede daha etkili bir kanas silahı, F-16 ve milli tank projeleri üzerinde çalışmalar yapan Hüseyin Başbilen’in 7 Ağustos 2006’da boğazı ve bileği kesilmiş olarak aracının içinde ölü bulunmasıyla ilgili yürüttüğü soruşturma hakkında ifade verdiği ortaya çıktı.