Amerika'nın Florida bölgesinin güney kıyılarını dün saatte 210 kilometre hızla 4'üncü kategoride vuran Irma kasırgasının şiddeti, kuzey batıya doğru ilerledikçe önce 3'üncü, sonra 2'nci kategoriye düştü. ABD Ulusal Kasırga Merkezinden yapılan flaş açıklamada, kasırganın şiddetinin azaldığı ancak hala tehlikeli bulunan Irma'nın saatte 160 kilometre hızla Florida'nın kuzey batısında yer alan 6.5 milyon nüfuslu Tampa'ya doğru ilerlediği belirtildi. Irma kasırgasının, fırtınaya dönüşmesinin beklendiği bildirildi.

KOCAMAN CANAVAR

Amerikan Başkanı Donald Trump, doğal afet ilanı bildirisini imzalamış durumda ve federal acil yardım mekanizmasının harekete geçirilmesi için onay verildiğini açıkladı. Irma Kasırgası'nın "kocaman canavar" şeklinde niteleyen Trump, "çok yakında" eyaleti ziyaret edeceğini ve oradaki vatandaşlara yardımcı olacağını belirtti. 

6.5 MİLYON KİŞİ EVİNİ TERK ETTİ 

Doğal afet ilanı, eyelet yaşayanların geçici barınaklara yerleştirilmeyi talep edebileceği ve ev ile işyerlerinin tamiri için hibe alabileceği anlamına gelmekte. Florida Valisi Rick Scott, tahliye emri verilen yaklaşık 6 buçuk milyon kişiye "evlerinizi hemen terk edin" uyarısı yaptı. Bu sayı, eyalet nüfusunun yaklaşık yüzde 30'una denk gelmekte.