Bakan Gabriel, Türkiye ile Almanya arasında yaşanan gerilimden dolayı, Türkiye’ye sözleşmeler dahilinde olan silah sevkiyatından vazgeçtiklerini söyledi. Gabriel, ‘Normalde NATO müttefikimize silah sevkiyatı yükümlülüğümüz var. Ama yaşanan gerginlik sebebi ile Türkiye’ye silah sevkiyatını durdurduk.’ dedi.

Bu yöndeki ortaklığın yalnızca Almanya'nın uluslararası anlaşmaların içerisinde bulunduğu sektörlerde yürüttüğünü ifade eden Gabriel, söz konusu anlaşmalarda silahın olmadığını sadece yük araçlarının söz konusu olduğunu söyledi.

YILIN İLK 4 AYINDA YAPILAN SİLAH SATIŞI

Almanya Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre Almanya bu senenin ilk dört ayında Türkiye'ye 5 milyon 600 bin euroluk silah ve mühimmat satışında bulundu.

ALMANYA TÜRKİYE’NİN BÜYÜMESİNE TEPKİLİ

2017’nin ikinci çeyreğinde, Türkiye ekonomisinde meydana gelen büyüme oranı birçok Avrupa ülkelerini geride bırakarak yükseliyor.

TÜRKİYE AB ORTALAMASININ 2 KATI BÜYÜDÜ

Avrupa Birliği (AB 28) ülkelerinin senenin ikinci çeyreğindeki büyüme hesaplamaları yüzde 2,4 olarak görülürken, Türkiye aynı dönemde yüzde 5,1 oranıyla AB ortalamasından 2 kat daha fazla büyüdü.

ALMANLAR HAYRET EDİYOR

Türkiye'nin sahip olduğu büyüme rakamları Alman medyasını da meşgul etti.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında olan mevcut gerilimi ‘çatışma’ şeklinde belirten Alman Der Spiegel dergisi, büyüme oranlarının şaşkınlığında olduklarını ifade etti.