Alman Dışişleri Bakanı Gabriel'in tutuklamalar üzerine yaz tatilini yarıda keserek temaslarda bulunduğu ve tutuklanan Alman vatandaşının derhal serbest bırakılmasını talep ettiği belirtildi.

 NELER OLMUŞTU

Türkiye' de tutuklanan Alman vatandaşı Peter Steudtner' in Büyükada' da gizli bir toplantı yaparken yakalanarak tutuklanmasına Almanya' dan tepki geldi. Berlin' de bir açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, büyükada toplantısında tutuklanan Steudtner' in serbest bırakılmasını talep etti.

"HAKSIZ OLDUĞU KANISINDAYIZ"

Angela Merkel, "Biz bu tutuklamanın net olarak tamamen haksız olduğu kanısındayız" şeklinde konuştu. DW' de yer alan haber doğrultusunda Alman Başbakan Merkel, Alman hükümetinin Steudtner' in serbest kalması adına her düzeyde girişimde bulunacağını da sözlerine ekledi. Merkel, "Kendileri açısından bu tutuklamaların suçsuz insanların zorlu bir sürece sokularak cezaevine gönderildiği bir başka olay olduğunu" ve "bunun da büyük bir endişe kaynağı olduğunu" ifade etti.

"YARGI" KELİMESİNİ KULLANMADI

Almanya'daki teröristlere oturma izni ve maaş verilmesini "yargının kararı" diye ifade eden Angela Merkel, Alman ajanı Peter Steudtner' in tutuklanması ile alakalı "yargı" ifadesini hiç kullanmayarak "Türk makamları tarafından tutuklanması" ifadesini kullandı.

SAVCILIK: AJAN SORUŞTURMASI YÜRÜTÜLÜYOR

Adalar Cumhuriyet Başsavcılığı' nın emri ile Büyükada' da bir otelde gizli toplantı yapan 10 kişi gözaltına alınmış, bunlardan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Günal Kurşun, Özlem Dalkıran, Veli Acu, Ali Garavi ile Peter Steudtner tutuklanmıştı. Sanıklardan bazılarını terör grubu PKK ile bağlantıları belirlenmiş, bazılarının hainörgüt üyesi olan FETÖ'cüler ile sık sık görüştüğü tespit edilmişti. Savcılık ayrıca, şüphelilerle ilgili "terörizmin finansmanı" ve "casusluk" eylemleri yönünden soruşturma yürütüldüğünü de açıkladı.