TÜRKİYE İLE DAYANIŞMA İÇİNDE OLDUĞUMUZU DAHA FAZLA VURGULAYABİLİRDİK"

15 Temmuz alçak FETÖ darbe girişiminden bahseden Bakan Sigmar abriel, "Almanlar olarak biz, darbeyi reddettiğimizi ve Türk hükümeti ve Türk halkı ile dayanışma içinde olduğumuzu daha fazla vurgulayabilirdik. Bunu açıkça ifade ediyorum. Fakat biz, darbe sonrasında hemen oraya gidebilirdik. Bence bir yanlış bir adım attığımıza inanıyorum." dedi.
Bakan Gabriel, demokratik şekilde seçilen Türk hükümetinin yanında olduklarını ve her darbeyi reddettiklerini dile getirdi.
Türkiye'den her zaman mahkemece kabul edilebilecek deliller sunmasını istediklerini savunan Gabriel, "Ondan sonra bir kimseyi iade edebileceğimizi incelemek durumundayız. O zaman da bu kişinin Türkiye'de hukuk devleti sürecine göre yargılanacağı sorusu var. Bizim kabul edemediğimiz cezalarla tehdit edildiğinde iade edemiyoruz. İltica talebinde bulunulduğunda da önce iltica sürecinin sonuna gelinmesi lazım." şeklinde konuştu.

ALMANYA'DAKİ PKK PROPAGANDASI KONUSUNDA TÜRKİYE HAKLI

Almanya'daki terör örgütü PKK faaliyetlerine ilişkin değerlendirmede de bulunan Gabriel, "Kamuoyunda PKK propagandasına izin vermememiz konusunda Türkiye'nin uyarıları haklı. PKK bu ülkede 1990'lı yılların başından beri yasaklı olan bir örgüt. Haklı olarak. Sadece Türkiye'deki yaptıklarından dolayı değil, bu ülkede şantajla haraç toplama, uyuşturucu ve silah ticaretinden dolayı. Almanya'daki Türk vatandaşlarının tehdit edilmesinden dolayı da. Türk siyasetçilerin sahne almasını yasaklarken, aynı zamanda Öcalan resimlerinin gösterilmesini de ben kabul edilemez buluyorum. Burada Türkiye haklı." şeklinde konuştu.