AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Rusya'nın başkenti Moskova'da gerçekleştirilen "15 Temmuz Sonrası Türk Dış Politikası: Türkiye-Rusya İlişkileri" başlıklı panelde konuşu.

BATI'YA S-400 TEPKİSİ: ASIL BİZ RAHATSIZIZ

Mahir Ünal, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi almasının tehdit olarak görülmesinden Türkiye'nin rahatsız olduğunu aktararak, "Biz bu hava savunma sistemini Fransa’dan da alabilirdik, Almanya’da da alabilirdik, Çin’den de alabilirdik. Biz bu görüşmeleri yaptıktan sonra, en uygun olan anlaşmayı Rusya ile yaptığımız için bu sistemi Rusya’dan alıyoruz. Bunun altında birilerinin herhangi bir maksat araması doğru değil." ifadelerini kullandı.

ABD ENDİŞELİ

Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan ziyaretinin ardından İstanbul’a dönüş yolunda gazetecilerin sorularını cevaplarken, “Rusya’dan S-400’lerin alınması için imzalar atıldı. Bildiğim kadarıyla kapora da verildi” ifadelerini kullanmıştı.

S-400 TESLİME HAZIR


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Askeri Teknik İşbirliği'nden sorumlu danışmanı Vladimir Kojin de, Rusya ve Türkiye'nin S-400 füze sistemlerinin sevkiyatına ilişkin kontratı imzaladıklarını ve kontratın hayata geçirilmeye başlayacağını bildirmişti.


"ENDİŞELERİMİZİ İLETTİK"


Ankara ve Moskova'nın S-400 sözleşmesinin imzalandığını açıklamasından sonra Sputnik'e açıklama yapan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Johnny Michael, "Muhtemel S-400 alımına ilişkin endişelerimizi Türk yetkililere ilettik. Türkiye'yi bölgedeki tüm tehditlere karşı savunmak için en iyi seçenek, NATO sistemleriyle bir arada çalışabilecek füze savunma sistemidir" dedi.