Amerika Birleşik Devletleri Özel Kuvvetler Komutanı olan Orgeneral Raymond Thomas, Türkiye' nin, eli kanlı terör örgütü PKK ile ilişkili görmesi sebebi ile YPG' ye "isim değiştirme" tavsiyesinde bulunduklarını, bu durumun üzerine örgütün, adını "Suriye Demokratik Güçleri" olarak değiştirdiğini ifade etti. Suriye' de iş ortaklığı yaptıkları Kürt gruplar ile alakalı yorumlarda bulunan Orgeneral Thomas, bölücü terör grubu PKK' nın Suriye uzantısı olan PYD' nin askeri kanadı YPG' nin nasıl isim değiştirdiğini açık ifadeler ile dile getirdi.

"ONLARA İSİMLERİNİ DEĞİŞTİRMELERİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİK"

Terör grubu olan PKK/ PYD ile yakın çalıştığını anlatan Thomas, şunları söyledi:

"Onlar kendilerine resmi olarak YPG diyorlardı ki Türkler, bunun PKK ile aynı olduğunu söylüyor ve 'Benim terörist bir düşmanımla muhatap oluyorsunuz, bunu müttefik olarak nasıl yapabilirsiniz?' diyordu. Biz de bunun üzerine onlara isimlerini değiştirmeleri gerektiğini söyledik. Mesela, YPG dışında kendinizi nasıl adlandırmak istersiniz? Bir gün sonra adlarının 'Suriye Demokratik Güçleri' olduğunu ilan ettiler.
Adlarının ortasına 'demokratik' ifadesini koymalarının zekice bir hamle olduğunu düşündüm. Bu, onlara bir miktar itibar sağladı."

"PKK İSMİ ALTINDA HİÇBİR ZAMAN OLAMAZLARDI"

Hain terör örgütü PKK/ PYD' nin kuzey Suriye' de demografik açıdan baskın unsur olduğunu ifade eden Orgeneral Thomas, "Brett McGurk gibi bir partnerim olduğu için şanslıydım çünkü (SDG unsurları) benim veremeyeceğim şeyleri istiyorlardı. Suriye'nin geleceğinin konuşulduğu Cenevre ve Astana gibi yerlerde masada olmak istiyorlardı. PKK ismi altında hiçbir zaman masada olamazlardı." ifadelerini kullandı.