Turkish Heritage Organization (THO) Başkanı Ali Çınar tarafından yapılan yazılı açıklamada, ilerleyen günlerde yapılacak yerel seçimlerde birbirleri ile yarışacak adaylarla birlikte Türk kökenli vatandaşları kongre üyesi ve senatör olarak aralarında bulundurmak istediklerini ifade etti.

Kasım ayında yapılması için hazırlanılan ABD yerel seçimlerine yönelik açıklamalar yapan Çınar, ‘Türkiye kökenli ABD vatandaşlarının ülke siyasetinde olmaları için gayretlerimiz devam ediyor. 7 Türk kökenli aday önümüzdeki günlerde yapılacak yerel seçimlerde yarışacak. Geçtiğimiz dönemlere kıyasla daha fazla vatandaşın hem yerel hem de federal seçimlerde aday adayı ve aday olduğunu söyleyebiliriz. Türklerin çoğunlukta olduğu New Jersey’e bağlı Paterson şehrinde belediye başkan yardımcılığı görevini Türk kökenli Derya Taşkın arkadaşımız üstleniyor.’ dedi.

ABD’DEN YAPTIRIM KARARI

Diğer yandan, Amerikan hükümeti, 9 Kuzey Kore bankası ve yurt dışında yaşayan 26 banka çalışanı hakkında yaptırım kararı aldığını duyurdu.

Öte yandan ABD Başkan Yardımcısı Pence, Kuzey Kore'ye karşı 'tüm seçeneklerin masada olduğunu' söyledi ve Güney Amerika ülkelerinden Pyongyang yönetimiyle ipleri koparmalarını talep etti.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet'le gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısında, "Pyongyang rejminin, tüm seçeneklerin masada olduğunu anlaması zorunludur," ifadelerini kullandı.