ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın, 9-10 Temmuz tarihlerinde İstanbul'u ziyaret ederek üst düzey Türk görevlilerle görüşmelerde bulunacağı açıklandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Tillerson'ın ziyaretleriyle alakalı yazılı açıklamada bulundu.

Yapılan açıklamada, Tillerson'ın, ABD Başkanı Donald Trump'ın Almanya ziyaretine eşlik edeceği, sonrasında 9 Temmuz'da Ukrayna'nın başkenti Kiev'e giderek Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile görüşeceği kaydedildi.

Kiev'den sonra Tillerson'ın İstanbul'a geçeceği ve 9-10 Temmuz tarihlerinde burada Türk görevlilerle ikili ve bölgesel ilişkilerin ele alınacağı belirtildi

GÜLEN'İN İADESİ GÜNDEME GELECEK


Son olarak 30 Mart'ta Ankara'yı ziyaret eden Tillerson'ın bu ziyaretinde, terör örgütü PYD/PKK'nın Suriye'deki etkinlikleri, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in iadesiyle alakalı süreç ve Katar ile kimi Arap ülkeleri arasındaki krizin çözümüne dair son gelişmelerin ele alınmasının beklendiği ifade edildi

30 MART'TA GELMİŞTİ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner adına yapılan yazılı açıklamada, Tillerson'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dahil Ankara'da üst düzey temaslarda olacağı belirtildi.

Ziyaretin iki NATO müttefiki arasındaki bağların daha da güçlendirilmesine zemin olacağının altı çizilen açıklamada, "Bakan Tillerson, bölgesel istikrarın sağlanmasında Türkiye'nin önemli rolüne bir kez daha vurgu yapacak ve Suriye ile Irak'ta DEAŞ'ın yenilgiye uğratılması mücadelesinde önümüzdeki seçenekleri tartışacak." ifadesine yer verildi.

31 MART'TA BRÜKSEL'DE

Açıklamada, Tillerson'ın 31 Mart'ta ise Belçika'nın başkenti Brüksel'de NATO Genel Merkezini ziyaret edeceği duyuruldu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 16 Mart'ta yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'ın 30 Mart'ta Türkiye'ye geleceğini açıklamıştı.