Yeni MİT TIR'ları iddianamesinde, sanık FETÖ imamlarından kimilerinin 19 gün süresince, yalnızca MİT TIR'larının durdurulması konusunda kullanılmak üzere operasyonel hat kullandıkları ve bu hatlarla ABD elçilik ve konsolosluğu arandığı tespit edilmişti.

ABD İNKAR ETTİ: İLETİŞİME GEÇİLMEDİ

ABD Büyükelçiliği konuya dair bugün bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada; "MİT TIR'larının durdurulması' olayları esnasında, ABD Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu'nun Fethullah Gülen'e yakın şahıslar tarafından telefonla arandığına ilişkin basında çıkan haberleri izlemekteyiz. Basında yer alan haberlerin tam tersine, bu konuyla alakalı olarak büyükelçilik ve başkonsolosluktan herhangi bir bilgi isteğinde bulunulmamış ya da savcı tarafından bu temsilciliklerimizle iletişime kurulmamıştır. Büyükelçilik ve başkonsolosluk, söz konusu iddiaları doğrular derecede hiçbir bilgiye sahip değildir. ABD Adalet Bakanlığı ve ABD'nin diğer alakalı kurumları, geçen sene yaşanan darbe girişiminin incelenmesi ve faillerin adalete teslim edilmesi konusunda Türk mevkidaşlarıyla yakın iletişim halinde çalışmaya devam edecektir" ifadeleri kullanıldı.

SAVCILIK'TAN ANINDA YANIT

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ABD elçiliğinin açıklamasına anında cevap verdi. Gerçekleştirilen açıklamada elçiliğe yazının 30 Haziran'da yollandığı ve yazının bugün 15:26'da teslim edildiği aktarıldı. Savcılık gönderi ve teslim edilme kaydını da paylaştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı İrfan Fidan imzalı yazıda MİT TIR'larının durdurulması konusunun şüphelisi FETÖ'cü Bayram Andaç ile Muharrem Gözüküçük'ün ABD'nin Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosulğu ile yaptıkları görüşmeye ilişkin bilgiler isteniyor.

İŞTE O YAZI VE SORULAR