FETÖ'nün hain darbe kalkışmasının sene-i devriyesi sebebiyle 81 vilayette ve yurt dışındaki 48 noktada Anadolu Ajansı (AA) foto muhabirlerinin çektiği fotoğraflarla "15 Temmuz Milli İradenin Yükselişi" fotoğraf sergileri başlıyor.

15 Temmuz darbe kalkışmasının birinci senesi dahilinde, yurt çapında farklı etkinlikler yapılacak. Konu dahilinde Anadolu Ajansı ile valilikler, belediyeler, ticaret odaları ve kimi sivil toplum örgütlerinin iş birliğiyle 81 vilayette fotoğraf sergileri düzenleniyor.

AA foto muhabirlerinin, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe kalkışması esnasında ve sonrasında yurdun çeşitli bölgelerinden çektiği fotoğraflardan oluşan "15 Temmuz Milli İradenin Yükselişi Fotoğraf Sergileri", faaliyet haftası boyunca ziyaretçilerine açık olacak.

"BU HAİNLİĞİ DÜNYAYA ANLATACAĞIZ"


AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı, verdiği demeçte, 15 Temmuz'da AA muhabirleri, foto muhabirleri ve kameramanlarının gece boyunca ateş altında görev yaparak, FETÖ hainliğinin fotoğraflarını çekip, belgelediğini ifade etti.

O gece ve sonrasında olan olayları kapsayan "Dakika Dakika FETÖ'nün Darbe Girişimi" kitabını 3 dilde hazırlayarak Türkiye ve dünya çapında dağıtımını yaptıklarını belirten Kazancı, şunları söyledii:

"Sonrasında da o süreçte verdiğimiz haberlerin dökümünü içeren bir kitap oluştrduk. 15 Temmuz'dan bu güne ülke çapında ve dünyada pek çok yerde Anadolu Ajansının fotoğraflarından oluşan 400'ün üzerinde fotoğraf sergisi düzenlendi. Bir sene süresince yaptığımız bu çalışmalarla bu hainliği bütün dünyaya anlatmak için bir gayret içerisinde olduk.

15 Temmuz'un sene-i devriyesi için, 81 vilayette Anadolu Ajansı fotoğraflarıyla sergiler düzenlenmesi sürecini başlattık. Bununla alakalı olarak bir süredir hazırlıklarımız sürüyordu. Anadolu Ajansı olarak 81 vilayette bu hain darbe kalkışmasının yıl dönümünde valiliklerimiz, belediye başkanlıklarımız ve kimi vilayetlerdeki çeşitli kurumlarımızın destekleriyle 'Anadolu Ajansı Objektiflerinden Milli İradenin Yükselişi' başlıklı sergilerimizi açıyoruz. Buna ek olarak gerek yurt dışındaki misyonlarımız gerekse oradaki diğer paydaş kurumların destekleriyle bugün itibarıyla yurt dışında 48 noktada fotoğraf sergilerimiz açılıyor. 15 Temmuz'un yıl dönümünde AA fotoğraflarından oluşan 'Milli İradenin Yükselişi' sergileriyle 81 ilde ve yurt dışında 48 noktada nöbetteyiz."