Hakimler ve Savcılar Kurulunun (HSK) yaz kararnamesiyle bölge adliye mahkemeleri ve adli yargıdaki toplam 780 hakim ve savcının görev yeri yeniden belirlendi.

YENİ HAKİM ve SAVCILAR BELİRLENMİŞTİ

TBMM'nin ilk kez belirlediği 7 üye ile Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın belirlediği 4 üyenin dışında Adalet Bakanı Bozdağ'ın başkan ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek'in doğal üye olduğu yeni Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) görevlerine başladı.

HSK Başkanı ve Adalet Bakanı Bozdağ başkanlığındaki ilk Genel Kurul toplantısı, gazetecilerin toplantının fotoğraflarını çekmesinden sonra basına kapalı olrak gerçekleştirildi.

HSK Genel Kurulunda, iki grup şeklinde çalışacak kurulun üyelerinin gruplara dağılımı gerçekleştirilecek, kurulun başkanvekili ve grup başkanları seçilecek.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 16 Nisan'daki halk oylamasına dair kesin sonuçları belirleyen kararının 28 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmasından sonra anayasa düzenlemesinde yer alan yüksek yargıyla alakalı değişiklikler yürürlüğe girmişti.

Anayasa düzenlemesi, 22 üye ve üç gruptan meydana gelen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) yapısı değişmiş, değişiklikle HSYK'nın adı "Hakimler ve Savcılar Kurulu" olarak belirlenmişti. HSK'nın, genel kurul ve iki grup şeklinde 13 üyeyle çalışması kararlaştırılmıştı.