15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü organizasyonu bağlamında Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Avrupalı Türk Demokratlar Birliği' nin (UETD) İngiltere ayağının yapmış olduğu anma organizasyonu, Londra' nın kuzeyinde yer alan, Türkçe konuşan toplumun yoğun olarak yaşadığı Walthamstow bölgesindeki Walthamstow Belediye Sarayı' nda yapıldı.

Düzenlenen etkinlik, terör örgütü yardakçılarınca engellenmek istendi. Terör örgütü PKK yanlısı hain 40 kişi, 350 Türk vatandaşının katıldığı anma töreninin yapıldığı binaya girmeye yeltendi. İngiliz polisi, bina önünde toplanan terör örgütü yanlısı gruba uzun süre müdahalede bulunmadı. Etkinliğe katılan Türk vatandaşları, eli kanlı terör örgütü PKK yandaşlarına müdahale etmeyen polise tepkde bulundular. Terör örgütü yandaşı olan grup, binaya taş ve su şişesi gibi cisimler atarken, bir polis memuru atılan taşla bacağından yaralandı.

EYLEMDEN ETKİLENMEDEN DEVAM EDİLDİ

Eli kanlı terör örgütü FETÖ 15 Temmuz'da alçakça yapmaya çalıştığı kanlı darbe girişiminin birinci senesi münasebeti ile düzenlenen program, dışarıda yaşanan gerginliğe rağmen aksamadan devam etti. Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi Zehra Başaran, Türkiye'nin Londra Başkonsolosu Çınar Ergin, Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Mahmut Özdemir, UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya, UETD İngiltere Başkanı olan Erdal Yetimova, ülkedeki çeşitli derneklerin temsilcileri ve her yaş grubundan çok sayıda vatandaşın katıldığı etkinlikte Kur'an- ı Kerim okundu, darbe girişiminde şehit olan asker, polis ve vatandaşlar için dua edildi.