Türkiye’de meydana gelen 17 Ağustos depreminin 18. yıldönümü olması nedeniyle geniş çaplı bir kentsel dönüşüm faaliyeti içerisine giriyor. Ülke çapında öncelikli olarak deprem riski taşıyan yerler olmak üzere 1 senede 500 bin yapının dönüşümü gerçekleştirilecek. İstanbul’da ise bir senede 100 bin yeni yapı inşa edilecek. Bu yeni proje kapsamında ‘sıfır faizli’ özel kredi kolaylığı düşünülüyor. Yapılacak dönüşümlerde yerli malzeme kullanan müteahhitler bu kolaylıktan faydalanabilecekler.

YENİ İSTANBUL İNŞA EDİLECEK

'Büyük İstanbul Dönüşümü' diye tabir edilen kentsel yatırım dizisi için Esenler, Bağcılar, Çekmece, Avcılar arasında 8 milyon metrekare rezerv alan hesaplandı. Belirlenen yerde 100 bin inşaatlık 'Yeni İstanbul' için harekete geçilecek. Eski yapısının yıkılması için bu dönüşüme destek verenler yeni yapılacak kent merkezinden daire alabilecekler. Böylece kentsel dönüşümün yaşadığı aksaklıklar ortadan kalkacak.

Edinilen bilgilere göre, TOKİ, KİPTAŞ ve Emlak Konut'un belirgin olduğu, belediyelerle koordineli, finansman paketi hazırlanmış farklı bir modele geçiş yapılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 5 milyar liralık bir paket oluşturdu. Paket, Dünya Bankası, Avrupa İmar Kalkınma Bankası fonları ve diğer getirilerle 20 milyar liraya yükselecek. Yeni kentsel dönüşüm modeli ekonomide yaklaşık 200 milyar liralık canlılık oluşturması hedefleniyor.