15 Temmuz darbe girişiminde önemli bir yere sahip olan başkent Ankara'nın Kazan ilçesinin adı Kahramankazan olarak değiştirilmişti...

Akıncı üssü çevresinde darbecilere karşı direnişiyle karhamanlık sergileyen Kahramankazan'a Avrupa Konseyi'nden ödül geldi. Kahramankazan Belediyesi, Avrupa Konseyi’nin en prestijli ödülleri arasında yer alan 12 Yıldız Şehri unvanını aldı.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından Kahramankazan Belediyesi, Avrupa Konseyi’nin en prestijli ödülleri arasında gösterilen 12 Yıldız Şehri unvanına layık görüldü. Kahramankazan Belediyesi’nin bu unvana layık görülmesinde yerel boyutta demokrasiyi canlandırmak, vatandaşlarla iletişimi derinleştirmek ve karar alma süreçlerinde vatandaşların katılımını arttırmak amacıyla geliştirdiği projeler ve düzenlediği etkinlikler etkili oldu. Halkla birlikte yönetilen belediyecilik anlayışıyla çalışmalarını sürdüren Kahramankazan Belediyesi, böylece 12 Yıldız Şehri ödülünü kazanarak Avrupa’nın yıldız kentleri arasına girmeyi başardı. Kahramankazan Belediyesi, 12 Yıldız Şehri unvanını temsil eden sertifikayı, 30 Ocak’ta Fransa’nın Strasbourg kentinde düzenlenecek törenle alacak.

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Avrupa'nın en prestijli ödülleri arasında gösterilen 12 Yıldız Şehri unvanını Kahramankazan’a ve Ankara’ya getirdikleri için sevinçli ve gururlu olduklarını söyledi. Kahramankazan’ın Ankara’nın en hızlı gelişen ilçesi, Türkiye’nin ise en hızlı gelişen ilçeleri arasında üst sıralarda olduğunu söyleyen Ertürk, ilçesinin başkanlık yaptığı 13 yıl içinde 81 ilden sürekli olarak göç aldığını, son dönemde ise Suriyeli ve Iraklı mültecilere de ev sahipliği yaptığını vurguladı.

Bu kapsamda Kahramankazan’nın kültürel ve etnik açıdan son derece zengin olduğunu kaydeden Ertürk, ancak bu farklılıkların bir ayrışma değil, ilçede yaşayan insanlarda ortak bir aidiyet duygusu ve Kahramankazanlılık bilinci oluşturduğunu söyledi. Ertürk, Kahramankazan’ın demografik yapısı, ilçede var olan sosyal barış ve adli olayların yok denecek kadar az olmasının da ilçeye özel bir önem kattığını belirtti. Kaynak:Sabah