Başbakan Binali Yıldırım Londra'da düzenlenen toplantı da yabancı yatırımcılara seslendi. Yıldırım konuşmasında İngiliz yatırımcılarının Türkiye'de çok şanslı ve karlı olduklarını açıklarken, tüm yatırımcıları da Türkiye'ye gelme oktasında ortak payda da buluşturdu. Bretix sonrası İngiltere ile alakalı çalışmaarın hat safhaya geldiği açıklamasından sonra da karşılıklı ekiplerin kuruduğundan bahsetti. 

EKONOMİ KAT KAT ARTIYOR

Ekonomi alanında gelişmekte olan ülkelere göre büyük bir oranla üstte olduklarını açıklayan Yıldırım'ın konuşmalarında satırbaşları oluşturuldu.  2017'nin ilk yarısının performansını değerlendiren Yıldırım , ''Dünyanın ortalama büyümesini dikkate aldığımızda neredeyse dünyanın iki katı bir büyümeyi sağlamış bulunuyoruz. 2017'nin ilk 4 aylık performansına baktığımızda ihracatımızda yüzde 7'ye yakın bir artış görüyoruz. Geride kalan 10 yıl içerisinde Türkiye ortalama yaklaşık her yıl 15 milyar dolardan fazla yatırımı ülkeye çekmeyi başarmıştır. 16 Nisan 2017'de Türkiye'nin daha etkin verimli bir yönetim sistemine sahip olmasını öngören anayasa değişikliği gerçekleşmiş ve halkımız tarafından onaylanmıştır. Önümüzdeki dönemde ekonomide kapsamlı yapısal reformlara, büyük altyapı projelerine hız kesmeden devam edeceğiz.'' dedi. 

2023' E KADAR HALLOLACAK

1923 anlaşmasının 2023 yılında dolacağı gerekçesiyle dah rahat bir ekonomiye doğru ilerlediklerini açıklayan Yıldırım, BirleŞik Krallık ile Türkiye ilişkilerinin daha da gelişeceğinde bahsetti ve ''Cumhuriyet'in 100. yılına giderken ülkemizin konumunu yükseltmek ve ekonomizi yatırımlarla güçlendirmek belirlenen hedefler arasındadır. Önümüzdeki dönemde ekonomide kapsamlı yapısal reformlara, büyük altyapı projelerine hız kesmeden devam edeceğiz. 2030 yılına kadar her yıl ortalama 70 milyar doalr proje gerçekleştireceğiz. Türkiye'de İngiliz yatırımcılar için ciddi faaliyet alanı mevcut. Birleşik Krallık ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesinde AB ile mevcut gümrük birliğinin önemli katkısı olmuştur. Brexit sonrasını merak ettiğinizi düşünüyorum. Türkiye ve Birleşik Krallık birlikte yol almaya kararlıdır. Başbakan May Ocak ayındaki ziyaretinde ticaret kurulu oluşturuldu. Teknik ekibimiz bir araya gelerek iki ülke arasında serbest ticaret anlaşması dahil bütün imkanlar değerlendirilecektir.'' dedi.