Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Ankara, yerli otomobilin Araştırma ve Geliştirme, yedek parçasına talip olduğunu açıkladı. Montajcılığın bu devlete yakışmadığına değinen Gürsel Baran yerli uçak gemisinin de ilk sinyallerini verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TOBB'un 73. Genel Kurulu'nda gündeme taşıdığı yerli otomobil ile alakalı "babayiğit" çağrısı yanıt buldu, Ankara'dan Araştırma, Geliştirme ve yedek parça desteğinin ilk mesajı verilmiş oldu. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün de bakanlık olarak imalatı amacıyla özel sektör liderliğinde ülke destekli olarak yeni bir iş modelinin üstünde çalışıldığını belirtildiği yerli otomobilimiz amacıyla, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran "Ankara olarak bilginin toplanımı ve tecrübenin paylaşımı hazırlığı içindeyiz. Ankara kentinde tekno kentler, OSTİM'deki 5 bin  bin 500 iş yeri ve Araştırma Geliştirme merkezleri ile bu işin içerisinde olmasını istemekteyiz. Araştırma ve Geliştirme ayağının bu bölgeden yürütmek istiyoruz." dile getirdi. 

ARDINDAN BELKİ UÇAK GEMİSİ GELİR

Sabah Gazetesi'ne demeç veren Ankara Ticaret Odası’nın Başkanı Gürsel Baran, yerli otomobil için imalatın ülkemize milli gelirde de bir üst seviyeye taşınacağını vurgulamasını yaptı "Bu devletin hedefine ulaşması amacıyla orta gelir tuzağının çıkması gerekiyor. Sıçrama yapmamız için teknoloji ve üst seviye katma değer imal etmeliyiz. Yerli aracın bunun için anahtar olması gerekiyor. Belki ardından da elektrikli otomobil onun arkasından ise uçak gemisi gelecektir." diye konuştu.