Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Bakü’de hazırlanan bir etkinlikte, Azeri-Çırak-Güneşli (AÇG) petrol yatakları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Albayrak AÇG petrol yataklarının üretim ve paylaşım anlaşmasının zamanının 2050 senesine kadar uzatılmasına yönelik konuşma gerçekleştirdi.

Albayrak, Yalnızca Azerbaycan için değil, bölge ve enerji piyasaları bakımından da önem arz eden bir anlaşma olan, ‘Yüzyılın Kontratı’ adını alan AÇG anlaşmasının bundan sonra 21. Yüzyılı da kapsadığını belirterek, AÇG'nin Azerbaycan'ın epey fazla olan kaynaklarını simgelediğini, evrensel piyasalarına güvenli bir petrol kaynağı olması bakımından da çok faydası olacağını ifade etti.

‘TANAP İKİ ÜLKENİN BİRLİKTELİĞİNİN SEMBOLÜ’

Albayrak, uzun zaman önce Güney Gaz Koridorundan Şahdeniz Faz 1'den elde edilen gazın zaten Bakü-Tiflis-Erzurum Boru Hattı’nı kullanarak Türkiye'ye aktarımının gerçekleştirildiğini vurgulayarak, ‘Şahdeniz Faz 2 içeriğinde Türkiye ve Azerbaycan, bir yandan Azerbaycan gaz ticaretine katkı sağlarken diğer yandan hem Türkiye hem Avrupa gaz piyasaları hakkında önemli bir kaynak olacak TANAP projesine hayat vermiştir. TANAP, iki ülkenin etkili ortaklığının, güçlü sembolü olarak 2018 yılının ikinci yarısının açılması ile birlikte özellikle Avrupa arz güvenliği bakımından ciddi bir konu olacaktır.’ dedi.