ABD Posta Servisi’ne araç temini hususundaki ihaleyi kazanan Karsan, prototip siparişlerini son çeyrekte teslim etmeye hazır olduğunu bildirdi. Son teknolojiyle donanmış yeni kuşak araçların 6 adet prototipinin bu yılın son çeyreğinde ihraç edileceği haberi verildi. Firma bildirimini KAP’a yaptı.

TÜRK FİRMANIN DİŞLİ RAKİPLERİ

Heksagon Mühendislik şirketinin ortaklığıyla Karsan, ABD’deki iştiraki aracılığıyla (Karsan USA LLC) ABD’deki Posta Servisi ihalesine katılmıştı. ABD Posta Servisi, Karsan haricinde başka 6 firmaya da 50 adet prototip araç üretiminin siparişini verdi. Prototiplerin üretim sürecinin tamamlanmasının ardından deneme sürüşlerinin yapılacağı ve nihai kararın verilerek tedarikçi firmanın seçileceği açıklamasında bulunuldu. Karsan’ın rekabet halinde diğer firmaların AM General, VT Hackney, Oshkosh, Utilimaster, Mahindra olduğu biliniyor.

KAP’A BİLDİRİM YAPILDI

Bursa'da bulunan iki fabrikasında gerçekleştirdiği toplu taşıma ve ticari araç üretimlerini iç ve dış pazarlara ihraç eden Karsan, KAP’a yaptığı bildirimde şirketin Heksagon Mühendislik ve Tasarım A.Ş. ile Karsan USA LLC ortaklığı yoluyla sunduğu teklifin ihale merciince tasdik edildiği, buna göre altı adet prototip siparişine yönelik teslimatın 2017 yılının son çeyreğinde vuku bulacağı gelişmesini kamuoyu ve yatırımcılarla paylaştı.