Türk lirası ile gerçekleştirilen ihracat, Ağustos ayında geride bıraktığımız senenin aynı ayına oranla yüzde 128 yükselerek 1,3 milyar dolara ulaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)raporlarından ortaya çıkarıla hesaplamalara göre, toplam ihracat Ağustosta ayında geçen senenin aynı ayına nazaran yüzde 12,3 yükselerek 13 milyar 289 milyon dolara çıktı. Bunun 6 milyar 173 milyon 674 bin dolarlık bölümü avro ile gerçekleştirilen ihracat oluşturdu. Bu ihracatın 1 milyar 321 milyon 667 bin dolarlık bölümü Türk lirası yapılan ihracatla gerçekleştirildi.

TÜRKİYE’NİN RUSYA’YA İHRACATI YÜKSELDİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesi ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, geçtiğimiz seneye göre Türkiye'den Rusya'ya gerçekleştirilen ihracatının yüzde 151’lik oranda yükseldiğini ifade etti.

BAİB tarafından yapılan açıklamada, ,Rusya'nın Moskova şehrinde yaş meyve ve sebze ihracatçıları, bu sene 26.’sı hazırlanan ‘WorldFood Moscow Gıda Fuarı’nda yerlerini aldı.

Türkiye’de söz konusu sektörde olan iş adamları, Rusya ve Rusya’ya komşu diğer ülkelere yaş sebze meyve ihracatında son derece önemli olan bu fuarda, Türkiye ile Rusya arasında yapılan ticaret üzerine önemli görüşmeler düzenlendi.