Rus turistler hakkında konuşma yapan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı, haziran ayında gelen turist rakamının 2015 sayısını altında bıraktığını, ülkemizde en iyi turizm sezonu olarak nitelendirildiğini 2014 sayının da yaklaşıldığını belirtti.

TURİZMDE REKOR SEVİYELERDEYİZ

Rus piyasasının hızla iyileşmesinden ücretlerin uygun olmasının ve geçen sene gelememiş olan Rus vatandaşların bu sezonki alakadarlığı etkili olduğunun işaretini gösteren Erkan Yağcı, "Genel anlamda yalnızca haziran ayı içerisinde Ukrayna, Beyaz Rusya, Romanya, Moldova, İran, İsrail, Litvanya, Kosova, Ürdün ve Irak'tan gelen turist sayısı 2014'ü şu an itibariyle geçti. Bu durumun yanında ise, İngiltere, Kazakistan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Azerbaycan ve Sırbistan'dan 2016'ya kıyaslandığı sırada genişleme kat etti." ifadelerinde bulundu.

"Antalya kentinin, uluslararası turizminde varış noktası. Seri bir geri dönüşü olan bir pazar ve güçlü bir iş alanı." diyen Erkan Yağcı, krizin ardından iyi yönetildiğinin, dayanıklılığının fazla olan bir iş sahası olduğunu bildirdi.

Haziran ayında Antalya'ya gelen turist rakamı geçtiğimiz seneye göre yüzde 100 arttığına vurgu yapan Erkan Yağcı, "Ocak ve haziran aylarına denk gelen dönemde Antalya'ya gelen turist rakamları yüzde 52'lik artış var.” dedi.