Halk oylaması öncesi verilen sözler tutulmaya başlanıyor. İlk olarak sosyal güvenlik ve çalışma hayatına dair verilen sözler gerçekleşecek. Memur anneye belirtilen yarım gün ile beraber kıdeme kadar geniş kapsamlı yenilikler olacak.

Hükümet , çalışma yaşamı ve sosyal güvenlikte halkın bütün kesimlere belirttiği yenilikleri tek tek hayata geçirmeye başlıyor. Bu yeniliklerin yapılması ile daha kuvvetli icrat devri balamıl oluyor. Pazartesi gerçekleşecek Bakanlar Kurulu'nda memur anneye yarım gün çalışma ile kıdem tazminatı gibi bir çok konu işlenerek, bütün konular konuşularak çözüm için bir takvim vbelirlenecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, senenin ilk 6 ay içerisinde 1 milyon olan istihdam hedefine mayıs ayı ile beraber ulaşacağını ifade etti.

KISA SÜREDE YENİLİKLER BAŞLAYACAK

İstihdam seferberliği çerçevesinde yılbaşından şu ana kadar 802 bin 856 istihdam imkanının sağlandığını ifade etti. Müezzinoğlu, "İstihdamda yaşanan artış düşündüğümüzden fazla oldu. Mayıs ayı içerisinde bu sayı 1 milyonun üstüne çıkıcak. Bu seneyi tahmini 2 milyon istihdam artışı ile sonlandırırız. İşsizliğin, mayıs ve haziranda da yüzde 11'in altına düşmesini ön görüyoruz" şeklinde konuştu. "İlk yeniliklerden biri kıdem tazminatı olacak" diyen Müezzinoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu konuda 2-3 ay içinde paydaşlarla son noktaya gelmeyi, bu sene sonlanmadan da kanunlaştırmayı planlıyoruz. Elde edilmiş haklarla alakalı var olan kitleye olumsuz bir sıkıntının tasarımız içinde olmasını istemiyoruz."dedi