Türk Silahlı Kuvvetleri, 11 bin uzman, 13 bin de sözleşmeli olmak üzere toplamda 24 bin sözleşmeli erbaş alımı yapılacağını duyurdu. Sözleşmeli erbaş olma yönünde fikri olan adaylar 1 Aralık 2017 tarihine kadar Türk Silahlı Kuvvetleri’ne müracaat etmesi gerekmekte.

ARANILAN ŞARTLAR ŞÖYLE

Uzman erbaşlık amacıyla başvuracak adayların; 25 yaşını geçmemiş ve en az lise mezunu olması gerekiyor, askerliğini er ya da erbaş olarak yapıp, terhisinin 3 yıl geçmemeli, daha önce TSK'da istihdam olmamış, milli güvenliği tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı ve oluşumlar ile ilgili ilişkisi bulunmamış, daha önce hiçbir suçtan hüküm giymemiş olması gerekmekte. Bunlara ,ilave olarak sözleşmeli erbaş adayları ise en az ilkokul mezunu olmasının yanı sıra askerlik hizmetine başlamamış olanların 20 yaşından gün almış olması gerekmekte.

Uzman erbaş adaylarının; yazılı sınav, fiziki yeterlilik testi, mülakat olmak üzere 3 etaplı sınava tabi tutulması planlanıyor. Sözleşmeli erbaş olacakların ise yazılı sınava tabi tutulmayarak, yalnızca fiziki yeterlilik testine girerek ve sınavları geçerek uzman erbaş olacak TSK, 2 yıldan az 5 yıldan fazla olmamak üzere sözleşme yapılacak.