Rusya savunma sanayi firması Rostech Genel Müdürü Sergey Çemezov, Rusya ve Suudi Arabistan'ın yapmış olduğu görüşmelerin neticesinde iki devlet aralarında silah satışıyla alakalı olarak toplam 3.5 milyar dolar hacminde bir ön satış anlaşması için imzalar atıldığını öne sürdü.

YENİ TURA GİRİLDİ

Rusya medyasında yer verilen haberlere göre, Sergey Çemezov, iki tarafında arasında sürmüş olan istişare kapsamında yeni tura girilmiş olduğunu dile getirdi. İki devletin aralarında 5 sene öncesinden toplam 20 milyar dolarlık ön anlaşmalarında imzalanmış olduğu, fakat bu durumun ötesinde gidilmediğini hatırlatmış olan Rusya yetkilileri, şu andaki görüşmelerde ise Suudi Arabistan temsilcisinin Rusya'dan teknoloji talep ettiklerini ve devletlerin imalatını oluşturulma şartının koyulduğunu dile getirdi.

KALŞNİKOF KURULABİLİR

Rostech yetkilileri şu anda Suudi Arabistan'a somut bir teklif hazırladığını söyleyen Sergey Çemezov, teklifin o devlette Kalaşnikof silah fabrikasının kurulmasını da içereceğini söyledi.

110 MİLYARLIK DEV ANLAŞMA

ABD Başkanı Donald Trump, Amerika Birleşik Devleti Başkanı olarak ilk yurtdışı seyahatinin Suudi Arabistan'a gerçekleştirmişti. Obama dönemi  İran sebebiyle yaşadığı problemlerin sonrasında Suudiler, Trump'a çok özel bir karşılama hazırladığını bulunurken ziyarete 110 milyar dolarlık silah anlaşmasında damga vurmuştu.