Afrika’dan gelen sıcak hava Edirne'yi de etkisi altına aldı, ineklerin strese girmesiyle süt verimi de o oranda düşmüş oldu. Edirne ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, sıcak havalar etkisinin ardından strese giren ineklerin, 500 tonluk süt verimi için yüzde 20 seviyesinde düşüş yaşadığını belirtti.

SICAKLAR SÜT ORANINDA AZALMA GÖSTERDİ

Edirne'de 40 ile 43 derece aralarında değişen hava sıcaklığının ardından, otlaklardaki otların azalmasına ve kurumasına sebep oldu, inekler strese girdi. SÜTÜB Başkanı Mustafa Suiçmez, kent genelinde günlük 500 ton süt üretildiğinin ve aşırı sıcakların nedeni olduğu üretimin yüzde 20 kayıp yaşandığını bildirdi.

İNEKLER GELECEK GÜNLERDE DAHA DA SIKINTI YAŞAYACAK

İnekler için sıcağın çok fazla etki gösterdiğini ifade eden Mustafa Suiçmezi, sıcaklıkların artması ile gelecek günlerde de daha da artması ile inekler için çok daha kötü günlerin beklediğini dile getirdi.

MERALARDA OTLAR AZALDI VEYA KURUDU

İnekler gölgelik alanlarda tutulmaya çalışan çoban Ali Çelikçok, sıcak havanın otlaklarda ki otların kuruduğunu ve azaldığını dile getirerek, ineklerin yeterince besin tüketemediğini dile getirdi.