Sosyal Güvenlik Kurumu ya da SGK, Spinal Müsküler Atrofi yani SMA hastaları olarak ilaç ücretlerinin ödeme listesi içine aldı. Artık SMA hastaları da ücretsiz olarak ilacına kavuşabilecek.

SPİNAL MÜSKÜLER ATROFİ NEDİR?

Spinal Müsküler Atrofi yani SMA, hareket etmeye sinir hücresinden diğer adı ile motor nöronlarından kaynak olarak nöro - müsküler bir hastalık olarak belirtiliyor. Üç evresi olan Spinal Müsküler Atrofi hastalığının en şiddetli ve tehlikelisi ise Spinal Müsküler Atrofi Tip 1 adı verilen evredir. Spinal Müsküler Atrofi Tip 1 hastalığı için belirtiler ise çocuk yaşlarından başlaması itibariyle gözle görülüyor. Bu belirtiler içinde yutkunma ve solunumun zorluğu, destek olmadan oturup kalkamama gibi problemler yer alıyor.

GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE GENEL SAĞLIK SİGORTASI CEZALARININ YÜZDE 50’Sİ SİLİNDİ

Genel Sağlık Sigortası'nda yeni düzenlemeler vatandaşların yükünü rahatlattı. Sağlık hizmeti almayı kolaylaştıran ve borcu olanlara önemli indirim fırsatı sağladı. Sağlanan bu fırsatların ayrıntısı hakkında bilgi veren Sosyal Güvenlik Kurumu Sigorta Primleri Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz, "Bundan sonra bütün farklı işlemler için ödenen primler tek bir kategoriye indi ve 53.33 lira üzerinden bir oldu. Eski borçları da 53 lira üzerinden güncelledik ve yaklaşık bir sene zaman tanıdık." dedi.
İdari para cezalarında eski düzenlemede ki gibi yüzde 50 indirim olacağını söyleyen Ahmet Açıkgöz, "Farklı primlerde gerçeklerine indirim yapılmazken, idari para cezalarına yüzde 50 indirim var." dedi. Güncellemeye göre; yapılandırmak için müracaat edenlerin, idari para cezası gerçeklerine yüzde 50'si ile geç kalma cezası ve geç kalma zamlarının hepsinin tahsil edilmesinden vazgeçilecek.